Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1974/1975


Jak zakończyły się międzynarodowe zmagania siatkarzy AZS Olsztyn w Holandii i Belgii? Który z akademików wygrał plebiscyct na najpopularniejszego sportowca Warmii i Mazur w roku 1975?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Jak zakończyły się międzynarodowe zmagania siatkarzy AZS Olsztyn w Holandii i Belgii? Który z akademików wygrał plebiscyct na najpopularniejszego sportowca Warmii i Mazur w roku 1975? 

Zawodnicy AZS Olsztyn wystąpili po raz trzeci w międzynarodowym turnieju trawiastym w St. Anthonius w Holandii. Odbył się on w dniach 18-19 maja 1975 roku. Akademicy wygrywali rywalizację w stawce stu uczestniczących zespołów. Drużyna AZS, po raz drugi wygrała rywalizację w „Turniej Europa” w Genk, pokonując w finale mistrza Zwązku Radzieckiego – CSKA Moskwa 3:1. W składzie pokonanej drużyny, była niemal połowa reprezentacji ZSRR.  W rozgrywkach ligowych, AZS Olsztyn zajął  3. miejsce.

Na mistrzostwach Europy w Jugosławii, Polska zdobyła srebrne medale, a wśród wicemistrzów byli olsztynianie: Stanisław Iwaniak, Zbigniew Lubiejewski oraz Mirosław Rybaczewski. W składzie reprezentacji Polski juniorów, która zdobyła brązowa medale Mistrzostw Europy, byli również zawodnicy z Olsztyna: Bartłomiej Babuchowski, Piotr Koczan i Mirosław Peryt.

Miarą uznania dla siatkarzy AZS, były głosowania kibiców w plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej”, na najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur. W jego edycji za rok 1975, zwyciężył Mirosław Rybaczewski, a w pierwszej dziesiątce znaleźli się Stanisław Iwaniak i Zbigniew Lubiejewski.

Piękny sukces odnieśli juniorzy AZS, zajmując drugie miejsce za MDK Warszawa w Mistrzostwach Polski Juniorów, Szkolnego i Akademickiego Związku Sportowego. W zespole Andrzeja Grygołowicza wystąpili: Zdzisław Adamowicz, Piotr Czułowski, Mirosław Dziuba, Zbigniew Karpowicz, Mirosław Kolenda, Tadeusz Koperski, Cezary Nowotka, Sławomir Olak, Wiktor Pietrusiewicz, Zbigniew Stachurski, Marek Turowski i Marek Żukowski.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.