Kogo pokonali akademicy w drodze do ekstraklasy? Kto witał drużynę na olsztyńskim dworcu kolejowym o czwartej rano? Zaprszamy na kolejną część z kart historii AZS Olsztyn. Dziś omawiamy rok 1965.
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Kogo pokonali akademicy w drodze do ekstraklasy? Kto witał drużynę na olsztyńskim dworcu kolejowym o czwartej rano? Zaprszamy na kolejną część z kart historii AZS Olsztyn. Dziś omawiamy rok 1965.
AZS brał udział w rozgrywkach klasy A, w których zwycięstwo nie podlegało dyskusji. Świadczy o tym fakt, że drużyna w ciągu całych rozgrywek nie straciła nawet jednego seta. Najgroźniejszy rywal – OKS, obniżył loty, z drużyny odeszło kilku starszych i doświadczonych zawodników, a młodzi nie potrafili ich zastąpić.
Zespół AZS występował w rozgrywkach w następującym składzie: Andrzej Ałasa, Jan Bielunas, Bodo Engling, Józef Fornal, Eugeniusz Golon, Andrzej Grygołowicz, Ryszard Karol, Zbigniew Popielski, Roman Rafalski, Tadeusz Radzki, Jan Ruszczyński, Janusz Tłuczkiewicz, Jan Zalewski, Zdzisław Żbikowski, Stanisław Zduńczyk, Henryk Zdziarski, Wiktor Żuchowski.
Rozgrywki w klasie A były słabym sprawdzianem przed zbliżającym się turniejem o awans do ekstraklasy. Trener Leszek Dorosz robił wszystko, żeby skonfrontować siły z innymi silniejszymi zespołami. AZS Olsztyn wyjechał na Wybrzeże i tam wygrał dwukrotnie z Portowcem – drużyną, która miała aspiracje I-ligowe. Drużyna była dobrze przygotowana kondycyjnie i technicznie, natomiast taktyka pozostawiała jeszcze wiele do życzenia. Wszystko z powodu małej liczby spotkań rozgrywanych z dobrymi przeciwnikami.
W dniach 7-9 maja 1965 r. olsztynianie wyjechali do Koszalina rozegrać jeden z sześciu turniejów półfinałowych o wejście do I ligi. AZS wywalczył awans do turnieju finałowego pokonując w trzydniowych rozgrywkach:
Gryf Toruń 3:1 (6, 11, -12, 5);
LZS Wybrzeże Kołobrzeg 3:0 (5, 11, 11);
Huragan Żegań 3:0 (8, 10, 7).
Ponownie w Kielcach miało się rozstrzygnąć, które drużyny zasilą ekstraklasę. Turniej trwał pięć dni, a sześć zespołów rozgrywało mecze systemem „każdy z każdym”.
Początek turnieju był bardzo pomyślny dla siatkarzy AZS. Podopieczni trenera Leszka Dorosza pokonali następujące zespoły:
Start Częstochowa 3:1 (7, -7, 12, 12)
Gwardia Białystok 3:2 (7, -5, -11, 11, 13)
Portowiec Gdańsk 3:1 (-15, 9, 5, 10)
Mimo odnoszonych zwycięstw do ostatniego meczu w turnieju nie było pewności, czy olsztynianie wywalczą awans.
W meczu AZS-u z Portowcem Gdańsk do zwycięstwa przyczyniła się w dużym stopniu grupa studentów z Kortowa, która w ramach wycieczki, specjalnie zboczyła z trasy, aby gorąco dopingować swoich idoli.
Po przegranym meczu z Hutnikiem Kraków 0:3 i Chełmcem Wałbrzych 1:3, z niecierpliwością oczekiwano na ostatni pojedynek Hutnika a Portowcem Gdańsk. Hutnik miał już zapewniony awans, natomiast zwycięstwo Portowca byłby jednoznaczny z jego awansem do I ligi, kosztem AZS Olsztyn. Po ambitnej grze, drużyna Portowca nie sprostała Hutnikowi i przegrała 0:3. Po ostatnim gwizdku sędziego radości nie było końca, ponieważ po raz pierwszy w historii olsztyńskiej siatkówki AZS uzyskał tak zaszczytny awans.
Trudno opisać jak z sukcesu cieszył się Profesor Wiktor Wawrzyczek! Jako pierwszy witał zawodników o czwartej rano na olsztyńskim dworcu z owocami i innymi łakociami. Tylko sami witani mogli ocenić jak wielkie było wzruszenie i radość Profesora. Zorganizowanym przez „Mistrza” samochodem zespół został rozwieziony do domów i akademików w Kortowie.
Autorami tego sukcesu byli: Andrzej Ałasa, Jan Bielunas, Andrzej Grygołowicz, Janusz Tłuczkiewicz, Wiktor Żuchowski, Tadeusz Radzki, Jan Ruszczyński, Henryk Zdziarski, Stanisław Zduńczyk. Funkcję kierownika drużyny pełnił Janusz Polak.
Ciąg dalszy nastąpi…
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.