Dlaczego rok 1961 był wyjątkowy dla kortowskiej siatkówki? Kto i z jakiej okazji zaprosił siatkarzy i trenerów AZS Olsztyn do swojego gabinetu? Zapraszamy na kolejny odcinek „Z kart historii AZS Olsztyn – rok 1961”.
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. W pierwszym „odcinku”, będziecie mogli zapoznać się z powstaniem sekcji siatkówki AZS Olsztyn. Dlaczego rok 1961 był wyjątkowy dla kortowskiej siatkówki?
W październiku 1961 roku, AZS Olsztyn – mówiąc górnolotnie – wkroczył na arenę polskiej siatkówki. Stało się to za sprawną awansu do II ligi państwowej. Zespołem kierował Leszek Dorosz, który funkcję trenera sprawował potem z wielkim powodzeniem przez 19 lat. W historycznym turnieju rozgrywanym w Toruniu, po bardzo zaciętych spotkaniach, olsztynianie pokonali po 3:2 kolejno: Chemika Toruń, Juranda Malbork, PTC Pabianice. Po powrocie do Olsztyna prof. Wiktor Wawrzyczek witał wówczas siatkarzy i trenera w swoim gabinecie: Andrzeja Ałasę, Leszka Białka, Leszka Biegaja, Jana Bielunasa, Jana Gajewskiego, Andrzeja Grygołowicza, Grzegorza Kwiatkowskiego, Eugeniusza Lewońke, Tadeusza Śmigielskiego, Jerzego Wróblewskiego, Hendryka Zdziarskiego oraz trenera Leszka Dorosza i kierownika drużyny Andrzeja Czernika.
Ciąg dalszy nastąpi…
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142