Po krótkiej przerwie świątecznej, powracamy z cyklem „z kart historii AZS Olsztyn”. Mecze AZS Olsztyn i Resovii Rzeszów, cieszyły się dużą popularnością. Jak skończyło się starcie dwóch najlepszych ekip w kraju w sezonie 1971/1972?
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Tam, gdzie będzie to możliwe, tekst uzupełnią historyczne zdjęcia. Po krótkiej przerwie świątecznej, powracamy z cyklem „z kart historii AZS Olsztyn”. Mecze AZS Olsztyn i Resovii Rzeszów, cieszyły się dużą popularnością. Jak skończyło się starcie dwóch najlepszych ekip w kraju w sezonie 1971/1972?
Na początku lat 70., zespoły AZS Olsztyn i Resovii Rzeszów, zaczęły nadawać ton polskiej ekstraklasie. Spotkania tych druzyn dostarczały niezwykłych wrażeń. Mecze AZS z Resovią Rzeszów przez kilka lat były wielką atrakcją. Bywało, że spotkania niejednokrotnie miały wręcz dramatyczny przebieg, ale z pewnością były piękną, sportową rywalizacją o prymat w krajowej siatkówce i tytułu mistrzów Polski. Po zdobyciu przez kortowian drugiego miejsca, za Resovią, w ekstraklasie sezon 1971/1972, Tadeusz Szlagor powołał do kadry narodowej trzech olsztynian: Stanisława Iwaniaka, Zbigniewa Lubiejewskiego i Jana Bielmacza.
Zespół AZS Olsztyn, wicemistrzowie Polski, po raz trzeci zdobywami Pucharu Sportowca (Puchar Polski). Stoją od lewej: trener L. Milman, J. Damski, J. Bielmacz, M. Gałkiewicz, T. Miller, M. Tyborowski, trener L. Dorosz. W przysiadzie od lewej: Z. Lubiejewski, A. Pabjańczyk, A. Błaszczyk, S. Iwaniak, S. Zduńczyk
W plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej” na dziesięciu najlepszych sportowców Warmii i Mazur za rok 1972, zwyciężył olimpijczyk z Monachiun, zawodnik AZS – Stanisław Iwaniak. Siatkarze AZS mieli już brązowe i srebrne medale mistrzostw Polski. Brakowało tylko złota, na co czekał cały sportowy Olsztyn.
Ciąg dalszy nastąpi…
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.