Sezon 1991/1992, to podwójna korona AZS Olsztyn. Kortowianie zdobyli tytuł Mistrza Polski oraz sięgneli po Puchar Polski. Kto zapisał się złotymi zgłoskami w historii olsztyńskiej siatkówki?
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Sezon 1991/1992, to podwójna korona AZS Olsztyn. Kortowianie zdobyli tytuł Mistrza Polski oraz sięgneli po Puchar Polski. Kto zapisał się złotymi zgłoskami w historii olsztyńskiej siatkówki?
W sezonie 1991/1992, siatkarze AZS Enerco Olsztyn, zdobyli po raz drugi z rzędu i siódmy raz Puchar Polski. W finałowym turniej w Legnicy, kortowianie odnieśli komplet zwycięstw i stracili tylko jednego seta. Wyprzedzili zespoły: Włókniarz Bielsko, Chełmiec Wałbrzych i Stal Nysa. W rozgrywkach ekstraklasy dominowały, jak w poprzednim sezonie, zespoły akademickie z Olsztyna i Częstochowy. W finale play-off, częstochowianie wygrali pierwszy mecz w Olsztynie 3:0, a w drugim prowadzili 2:0 i 14:12 w trzeciej partii (grało się wówczas do 15 punktów w secie). Przy ogromnym dopingu nadkompletu widzów, olsztynianie wygrali tego seta, a następnie dwa kolejne i całe spotkanie 3:2. W Częstochowie olsztynianie zagrali wspaniale i wygrali dwa spotkania 3:1 oraz 3:0. Siatkarze AZS Enerco Olsztyn po raz drugi z rzędu i piąty z kolei zobyli mistrzostwo Polski.
Złote medali odebrali wówczas: Przemysław Karwowski, Tomasz Kluchciński, Piotr Poskrobko, Witold Roman, Roman Roszewski, Dariusz Skotnicki, Jarosław Szalpuk, Piotr Szczotko, Mariusz Sobczak, Mariusz Sordyl, Mariusz Syszko oraz trener Andrzej Grygołowicz, trener odnowy Zbigniew Kamiński, menedżer Marek Gałkiewicz, lekarz Andrzej Strzębski. W tradycyjnym challenge „Przeglądu Sportowego” na najlepszego siatkarza ligi w sezonie 91/92, zwyciężył Mariusz Sordyl, najlepszym rozgrywającym został Mariusz Szyszko, a w szóstce sezonu, poza dwoma wymienionymi, znalazł się Witold Roman i Roman Roszewski.
W Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, siatkarze AZS Olsztyn zakończyli zmagania w 1/8 finałów. W pierwszej rundzie, olsztynianie pokonali fiński KuPS-Volley Kuopio (dwa razy po 3:1). W drugiej rundzie, AZS trafił na hiszpański Calvo Sotelo Las Palmas. Po wyjazdowej porażce 1:3, olsztynianie rzucili wszystko na jedną szalę. Wygrana przed własną publicznością 3:2. nie wystarczyła jednak w ostatecznym rachunku, na awans do kolejnej rundy.
Juniorzy AZS Olsztyn dołączyli i swój „brylancik” do „podwójnej korony” seniorów. Zespół trenera Józefa Kopaczela, w pięciu meczach finału Mistrzostw Polski juniorów w Jastrzębiu, stracił zaledwie jednego seta i zdobył złoty medal. Zespół grał w składzie: Karol Bejger, Marcin Blok, Robert Grynkiewicz, Waldemar Karwowski, Maciej Kowalczuk, Paweł Kuciński, Marcin Paprocki, Dariusz Pieśniak, Piotr Poskrobko, Wojciech Radziulewicz, Przemysław Skotnicki, Marcin Wróblewski. Ponadto, w półfinałach MP grali: Wojciech Alaburda, Jacek Deptuła, Piotr Mielęcki, Krzysztof Sidorowicz.
W rankingu na najlepszy klub siatkówki w Polsce 1991/1992, gdzie liczono osiągnięcia ligowe oraz w pucharze Polski i Europy, rezultaty reprezentantów różnych grup wiekowych, AZS Olsztyn okazał się bezkonkurencyjny, wyprzedzając AZS Częstochowa i Jastrzębie Borynia.
Ciąg dalszy nastąpi…
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.