Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 1993/1994


W roku 1993, nastały gorsze czasy olsztyńskiej siatkówki. z zespołu akademików odeszli czołowi zawodnicy. Atmosfera wokół drużyny siatkarzy i w samym klubie, nie sprzyjała dobrej grze – zespół spadł do II ligi.

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). W roku 1993, nastały gorsze czasy olsztyńskiej siatkówki. z zespołu akademików odeszli czołowi zawodnicy. Atmosfera wokół drużyny siatkarzy i w samym klubie, nie sprzyjała dobrej grze – zespół spadł do II ligi.

Przed sezonem 1993/1994, z zespołu akademików odeszli czołowi zawodnicy. Atmosfera wokół drużyny siatkarzy i w samym klubie, nie sprzyjała dobrej grze. Narastały zaległości finansowe wobec zawodników. Nie udało się pogodzić odmłodzonemu zespołowi, występów w europejskich pucharach z ligą. Zespół kortowski przegrał ostatnie mecze z Chełmcem Wałbrzych i w roku 1994, musiał opuścić szeregi ekstraklasy.

Nowym trenerem akademików został Bogusław Cieciórski, zaś Andrzej Grygołowicz prowadził beniaminka ekstraklasy Espebepe Morze Szczecin. Nastąpiła również zmiana na funkcji szkoleniowca II ligi. Trenera Józefa Kopaczela, zastąpił Piotr Koczan. Nowym dyrektorem klubu został Waldemar Buszan. Zespół przegrał siedem spotkań pod rząd. Dokonany zmiany trenera. Bogusława Cieciórskiego, zastąpił Włodzimierz Nalazek. Roszardy jednak nie pomogły i zespół spadł z I ligi B do II ligi (1995). Podobny los spotkał drugi zespół AZS, który po kilku sezonach występowania w II lidze, został zdegradowany do niższe grupy rozgrywkowej. Widoczny kryzys kortowskiej siatkówki uzasadnił konieczność powołania nowej, autonomicznej jednosekcyjnej sekcji. Siatkówka wróciła pod skrzydła AZS ART.

Na zakup nowych zawodników nie było pieniędzy. W II lidze, zespół grał w oparciu o własnych wychowanków. Praca Józefa Kopaczela zaczynała procentował, co nie byłoby możliwe bez wsparcia na różnych etapach szkolenia zespołu, którzy tworzyli: Mieczysław Doroszuk, Wiktor Gryczko, Zdzisław Górka, Czesław Kolpy, Marek Kotulski, Maciej Reznej, Andrzej Stankiewicz, Stanisław Wasilewski, Wiktor Żuchowski. Dzięki nim, Olsztyn nadal liczył się w polskiej siatkówce.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142