Z kart historii AZS Olsztyn. Sezon 2002/2003


Przed startem sezonu 2002/2003, siatkarze PZU AZS Olsztyn mieli wyznaczony cel – co najmniej brązowy medal Mistrzostw Polski. Czy akademikom udało się sprostać wymaganiom głównego sponsora klubu?

Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Przed startem sezonu 2002/2003, siatkarze PZU AZS Olsztyn mieli wyznaczocy cel – conajmniej brązowy medal Mistrzostw Polski. Czy akademikom udało się sprostać wymaganiom głównego sposnora klubu? 

Przed sezonem 2002/2003, w zespole PZU AZS nastąpiło wiele zmian zarówno w kadrze trenerskiej, jak i w składzie zespołu. Pierwszym trenerem został Wojciech Drzyzga, a drugim Andrzej Grygołowicz. Z zespołu odeszli: Jesper Petersen, Donald Suxho, Siergiej Żywołożnyj oraz Artur Pieśniak, Wojciech Szczurowski i Krzysztof Śmigiel. Do zespołu powrócili natomiast Mistrzowie Polski z sezonu 1991/1992: Piotr Poskrobko, Mariusz Sordyl, Mariusz Szyszko. Drużynę zasilili ponadto: Mark Siebeck oraz Steffen Busse.

Na mocy porozumienia między UWM i Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, postanowiono połączyć siły w zbliżających się rozgrywkach tak, by zawodnicy grający w I lidze B, mogli występować pod nazwą AZS WSPol Szczytno.

Do rozgrywek sezonu 2002/2003, zespół PZU AZS przystąpił w następującym składzie: Steffen Busse, Michał Chadała, Maciej Dobrowolski, Wojciech Grzyb, Łukasz Kadziewicz, Tomasz Kowalczyk, Paweł Kuciński, Piotr Poskrobko, Mark Siebeck, Paweł Siezieniewski, Mariusz Sordyl, Mariusz Szyszko. Trenerzy: Wojciech Drzyzga i Andrzej Grygołowicz. Kierownik: Marek Carzyński, lekarz: Wojciech Remiszewski, szef odnowy biologicznej: Mirosław Gozdan.

Sponsor – Grupa PZU, postawił przed zespołem ambitny cel, oczekując co najmniej brązowego medalu Mistrzostw Polski. Na inaugurację sezonu, olsztynianie przegrali w czterech setach, z zespołem KS Ivett Jastrzębie Borynia. Pierwsze zwycięstwo w Hali Urania to starcie w 2. kolejce i tie-break z Gwardią Wrocław. Fazę zasadniczą, akademicy z Kortowa zakończyli na 7. miejscu, z dorobkiem 24 punktów – 9 zwycięstw i 9 porażek.

Siatkarze ze stolicy Warmii i Mazur w pierwszej rundzie fazy play-off, trafili na zespół z Jastrzębia. Po dwóch pierwszych, przegranych spotkaniach na wyjeździe, olsztynianie przed własną publicznością pokazali lwi pazur i doprowadzili do wyrównania. Piąty, decydujący mecz został rozegrany w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie górą byli gospodarze. W spotkaniach o rozstawienie miejsc 5-8, PZU AZS pokonał dwukrotnie Gwardię Wrocław, aby w rywalizacji o 5. miejsce, pokonać EKS Skrę Bełchatów. PZU AZS zajął miejsce premiowane grę w europejskich pucharach, ale ambicji sponsora nie zaspokoił.

Owoce natomiast przynosiła praca z siatkarską młodzieżą. Sukces odnieśli zawodnicy AZS UWM w mistrzostwach Polski młodzików, zdobywając w 2003 roku srebrne medale. Zawodnicy trenera Sergiusza Salskiego, uhonorowani zostali tytułami: najlepszym blokującym uznano Kamila Krysztofiaka, najlepszego libero Pawła Grzesika, a najlepszym broniącym – najmłodszego siatkarza turnieju, 13-letniego Fabiana Drzyzgę (syna aktualnego trenera PZU AZS Olsztyn).

Siatkarze AZS WSPol Szczytno, grający w I lidze B, zakończyli sezon na siódmym miejscu. Natomiast AZS WSPol, grający w II lidze i oparty na juniorach, uplasował się na szóstej pozycji.

Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem  jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.