Upragniony złoty medal nadal pozostawał w sferze marzeń. Miały się one ziścić rok później, czyli w sezonie 2004/2005. Stało się jednak inaczej, a olsztynianie ponownie musieli zadowolić się srebrnymi medalami…
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Upragniony złote medal nadal pozostawał w sferze marzeń. Miały się one ziścić rok później, czyli w sezonie 2004/2005. Stało się jednak inaczej, a olsztynianie ponownie musieli zadowolić się srebrnymi medalami…
Upragniony złote medal nadal pozostawał w sferze marzeń. Optymizmu nie dodawało odejście siedmiu zawodników. Choć przybyło też siedmiu, nie było pewności czy będzie złoto. Olsztyn opuścili: Łukasz Kadziewicz, który przyjął ofertę Gazpromu Surgut, Tomasz Kowalczyk po 15 latach gry w AZS, zdecydował się na grę w AZS Politechnika Warszawa, Adam Kurian przeszedł do Jastrzębskiego Węgla, a Piotr Poskrobko do Gwardii Wrocław. Z kolei Mariusz Sordyl postanowił zakończyć karierę. Do drużyny akademików przybyli: Maciej Alancewicz (wychowanek), Michał Bąkiewicz ze Skry Bełchatów, Patryk Czarnowski z SMS Spała, który był wychowankiem AZS, Marcin Mierzejewski (również wychowanek), Marcin Możdżonek z SMS Spała (wychowanek) oraz Marcin Nowak z Polska Energia Sosnowiec i Michał Ruciak ze Skry Bełchatów.
Po 11 latach miał miejsce nieudany powrót do rozgrywek europejskich pucharów. W Pucharze CEV, w stolicy Estonii – Tallinie, PZU AZS zajął drugie miejsce w turnieju za Halbankiem Ankara i odpadł z dalszych rozgrywek. W rozgrywkach Pucharu Polski, olsztynianie dotarli tym razem do finału, ale nie sprostali Skrze Bełchatów, która zwyciężając 3:1, zdobyła to trofeum pierwszy raz w swej historii.
Po zakończonej rundzie zasadniczej, PZU AZS był na trzeciej pozycji po zwycięstwach w fazie play-off nad AZS Politechniką Warszawa, awansował do dalszej fazy. W półfinale olsztynianie pokonali po wielkich emocjach dwukrotnie akademików z Częstochowy (3:1 i 3:2). Twierdza pod Jasną Górą padła – trzeba było na to czekać aż 13 lat. Kropkę nad „i” akademicy postawili w Olsztynie, zwyciężając Częstochowę po raz trzeci i tym samym awansując do finału.
Po zaciętym spotkaniu, gospodarze wygrali 3:2. Nie wiadomo, jak skończyłby się mecz, gdyby w trzecim secie nie musiał opuścić parkietu na skutek kontuzji Paweł Papke. W tie-breaku, olsztynianie nie mogli powstrzymać świetnie dysponowanego Mariusza Wlazłego. W drugim meczu, olsztynianie bez kontuzjowanych Pawła Papke i Michała Bąkiewicza, dzielnie walczyli, ale przegrane końcówki zdecydowały o wygranej Skry 3:0. W Olsztynie, w trzecim meczu, akademicy również byli osłabieni i przegrali ponownie 0:3. Tym samym PZU AZS – tak jak rok temu – musiał zadowolić się srebrnym medalem, który był ósmym w kolekcji olsztyńskiego klubu.
Srebrne medale zdobyli: Maciej Alancewicz, Michał Bąkiewicz, Patryk Czarnowski, Wojciech Grzyb, Paweł Kuciński, Marcin Mierzejewski, Marcin Możdżonek, Marcin Nowak, Paweł Papke, Michał Ruciak, Mark Siebeck, Mariusz Szyszko, Krzysztof Śmigiel, Paweł Zagumny. Trenerzy: Grzegorz Ryś i Stanisław Iwaniak, statystyk: Rafał Surmański, lekarz: Wojciech Remiszewski, odnowa biologiczna: Mirosław Gozdan, kierownik: Marek Carzyński.
To, czego nie udało się seniorom, zrobili młodzicy AZS UWM. Podopieczni trenera Sergiusza Salskiego, po zdobyciu srebrnych medali w roku 2003, wywalczyli dwa lata później Mistrzostwo Polski podczas turnieju w Malborku. Złote medali zdobyli: Damian Bartlewski, Krzysztof Bartnikowski, Michał Dryhynycz, Tomasz Górka, Igor Jastrzębski, Dariusz Kurmin, Piotr Micek, Andrzej Mróz, Dawid Pruciński, Łukasz Stankiewicz, Rafał Stroiński, Dawid Sugier, Marcin Zołądkiewicz.
Siatkarze drugoligowego AZS UWM awansowali do serii B I ligi. Podopieczni trenera Józefa Kopaczela, w półfinale play-off pokonali w trzech meczach Wilgę Garwolin, zaś w finale Gwardię Szczytno – również w trzech meczach. W 2005 roku, AZS UWM walczył w następującym składzie: Paweł Alancewicz, Krzysztof Andrzejewski, Tomasz Biryło, Paweł Borkowski, Patryk Czarnowski, Maciej Cichecki, Maciej Główczyński, Krzysztof Godlejewski, Paweł Gołębiewski, Jakub Habel, Paweł Janicki, Michał Michalak, Marek Kiebało, Paweł Kopaczel, Grzegorz Krzan, Marcin Mierzejewski, Piotr Ostrowski, Tomasz Rybak, Adrian Sarul i Kamil Starzewski,
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142.