Sezon 2011/2012 to pierwszy sezon bez spadków i awansów oraz pojawienie się systemu challenge. Jak ten sezon zakończyli akademicy?
Za podstawę bibliograficzną, pomogą nam zapiski Andrzeja Grygołowicza, który podzielił się swoimi wspomnieniami w książce Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie (2016). Sezon 2011/2012 to pierwszy sezon bez spadków i awansów oraz pojawienie się systemu challenge. Jak ten sezon zakończyli akademicy?
Pierwszą zmianą w „okienku transferowym” Indykpolu AZS przed nowym sezonem 2011/2012, było zakontraktowanie nowego, włoskiego trenera Tomaso Totolo. Tym razem dość szybko skompletowano skład zespołu, w którym znaleźli się: Metodi Ananiew, Wojciech Ferenc, Mariusz Gaca, Dawid Gunia, Piotr Hajn, Herman Guillermo, Bartosz Krzysiek, Piotr Łukasik, Bartosz Mariański, Macin Mierzejewski, Paweł Siezieniewski, Andrzej Stelmach, Wojciech Winnik, Igor Yudin. Trenerzy: Tomaso Totolo i Piotr Poskrobko. Trener przygotowania fizycznego: Allesio Carraro, trener odnowy biologicznej: Paweł Ciesiun, lekarz: Wojciech Remiszewski, specjalista rehabilitacji ruchowej: Ryszard Biernat, statystyk: Kamil Sołoducha.
Sezon 2011/2012 w PlusLidze zapowiadał się niezmiernie interesująco, nie tylko ze względu na wielkie transfery we wszystkich zespołach. Zatrudniono 35 obcokrajowców, z czego aż 27 było w reprezentacjach swoich krajów. Nastąpił zmiany organizacyjne, polegające na „zamknięciu ekstraklasy”. Oznaczało to, że nikt nie spadał z ligi ani nie awansował drogą współzawodnictwa sportowego. Aby grać w ekstraklasie, trzeba było mieć odpowiedni budżet, zaplecze organizacyjne itp. Po raz pierwszy w Polsce i na świecie, w trakcie meczów zastosowywano challenge, polegający na weryfikacji decyzji arbitrów, na podstawie zapisów wideo.
W trakcie pierwszej rundy PlusLigi, do zespołu olsztyńskich akademików powraca, po przygodach w lidze włoskiej, rosyjskiej, a także występach w Katarze – Łukasz Kadziewicz. Siatkarze z Kortowa grali nierówno i po rundzie zasadniczej zajęli dziewiątą pozycję. Poważne kontuzje nie oszczędził zdrowia Metodiego Ananiewa, Piotra Łukasika czy Igora Yudina, którzy nie mogli już grać do końca sezonu. Wobec tych trudności i po odejściu Kadziewicza, trener Totolo powołał do pierwszej dwunastki Damiana Borucha z drugiego zespołu AZS UWM oraz Bartosza Mariańskiego i Kubę Urbanowicza z Młodej Ligi.
W play-off, Indykpol tylko raz wygrał z Treflem Gdańsk, przegrał zaś po kolei 1:3, 0;3, 0:3, kończąc sezon na ostatnim, dziesiątym miejscu w ekstraklasie. Było to najgorsze miejsce olsztynian w dwunastoletniej historii występów w PlusLidze. Mistrzem Polski została Resovia, przerywając siedmioletnią dominację Skry Bełchatów. Zawodnicy Młodej Ligi Indykpolu AZS zakończyli rozgrywki również na dziesiątej pozycji.
Drugi zespół AZS UWM zakończył rozgrywki sezonu 2011/2012 w II lidze na siódmej pozycji, pokonując w fazie play-off Zawkrze Mława w czterech spotkaniach.
Wspaniały sukces odnieśli młodzicy AZS UWM, zdobywając w 2012 roku Mistrzostwo Polski. Sukces ten zapewnili sobie po wygranym, finałowym spotkaniu z Chemikiem Bydgoszcz 2:1. AZS UWM grał w składzie: Bartosz Brzeski, Kacper Czebatul, Bartosz Chodnicki, Adrian Dwornik, Łukasz Dziedzic, Aleksander Głodkowski, Artur Hatle, Mateusz Jaczewski, Jakub Kochanowski, Tomasz Koziatek, Kamil Michalczyk, Paweł Rutecki, Piotr Szostek. Trener: Maciej Rejzner. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Jakuba Kochanowskiego.
Opracowanie na podstawie: Grygołowicz A., Krótka historia kortowskiej siatkówki, [w:] Między stadionem a brzegiem jeziora. 65 lat akademickiego sportu i wychowania fizycznego w Kortowie, red. Siwicki M., Dubielski G., Olsztyn 2016, s. 97 – 142